Pancake Day w klasie pierwszej.

Galeria » Rok szkolny 2020/2021 » Pancake Day w klasie pierwszej.

W Polsce tłusty czwartek, a w Anglii... Pancake Day, czyli dzień naleśnika inaczej zwany również tłustym wtorkiem lub Mardi Gras.

Historia Pancake Day (Dnia Naleśnika), znanego również jako Shrove Tuesday i Mardi Gras, sięga początków XV w. W krajach anglosaskich w czasie Wielkiego Postu jedzenie mleka oraz jajek było zakazane, dlatego w ostatni dzień karnawału ludzie szukali sposobu na wykorzystanie tych składników, żeby się nie zmarnowały. Padło na naleśniki, w końcu mleko i jajka stanowią ich podstawę.

W Anglii Pancake Day nie sprowadza się wyłącznie do słodkiego obżarstwa. Obchodom towarzyszy także specyficzny wyścig. Uczestnicy ścigają się, trzymając w ręku patelnię z naleśnikiem. Tradycję zapoczątkowała mieszkanka hrabstwa Buckinghamshire. Kobieta podczas smażenia naleśników nie usłyszała kościelnych dzwonów. Żeby nie spóźnić się na mszę, gospodyni wybiegła z domu z patelnią.

Nasi pierwszoklasiści podczas lekcji j. angielskiego przygotowali własne naleśniki z papieru oraz wzięli udział w wyścigach, co prawda nie w podrzucaniu naleśników na patelniach, ale w noszeniu "naleśników" na głowach. Zadanie wbrew pozorom wcale nie było takie łatwe, ale nie brakowało dzięki niemu dobrej zabawy i uśmiechu podczas zajeć.